Matthews AK-BN-GA-56 Alessandra Indoor/Outdoor Wet Rated Downrod Mount 56" Ceiling Fan with Remote, 3 Gray Ash ABS Blades, Brushed Nickel
★★★★★ 5.0 62 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by bigskyaviation.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • GRAND SCALE & DIMENSIONAL VERSATILITY: Command air in large rooms with the sweeping 56-inch diameter, featuring two included downrods (5" & 10"), providing flexible height options that feel professionally customized
UPC 840059618036
Size 56-inch
Color Brushed Nickel with Gray Ash Tone
Style Modern
Theme modern
Material Cast Aluminum and Heavy Stamped Steel
Room Type Patio, Outdoor Kitchen, Poolside Gazebo, Deck or Verand, Pavilion
Brand Name Matthews Fan Company
Model Name Alessandra
Unit Count 1.0 Count
Finish Type Brushed
Is Electric Yes
Part Number AK-BN-GA-56
Manufacturer Matthews Fan Company
Model Number AK-BN-GA-56
Power Source Corded Electric
Mounting Type Downrod Mount
Blade Material Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Control Method Remote
Collection Name Modern Ceiling Fans
Controller Type Remote Control
Number of Blades 3
Number of Speeds 6
Special Features DC Motor, Silent, Unipack
Air Flow Capacity 7259 Cubic Feet Per Minute
Specification Met Interior/Exterior Wet, Wet and Damp location rating
Electric Fan Design Ceiling Fan
Included Components Remote
Indoor Outdoor Usage Outdoor
Standby Power Shutoff DC Motor
Number of Power Levels 6
Item Dimensions D x W x H 56"D x 56"W x 18"H
Recommended Uses For Product Cooling
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
62 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (56)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (6)